راهنمایی ساده برای بالا بردن Solo Ranked MMR:بخش اول

راهنمایی ساده برای بالا بردن Solo Ranked MMR:بخش دوم 

مرحله پنجم : استراتژی ها و نکات داخل بازی
داخل بازی واقعا فقط یک قانون مسلم وجود دارد : بازی کن و برنده شو . هیچ مسخره کردنی ، پیک کردن هیرو بدون فکر و یا هیچ تسلیم شدنی بعد از باخت درگیری تیمی یا بد بازی کردن وجود ندارد . در اینجا هم چند نکته در رابطه با این موضوع به شما می گوییم .

چه زمانی و چه چیزی انتخاب کنیم
اول از همه در زمان انتخاب هیرو شما حتما باید به اینکه چه چیزی انتخاب کنیم توجه کنیم هم با توجه به تیم خودتان و هم تیم حریف . این به شما اجازه می دهد که نقطه ضعف هیرو های مقابل را بفهمید و در لاین بتواند به آنها فشار بیاورید و پیروز لاین شوید .
برای مثال اگر تیمی هیروی Anti Mage و Windranger و یا هیروی Queen of Pain دارند شما می توانید با هیروی Bloodseeker ضد این هیرو ها شوید و آنها را به راحتی ضعیف می کنید و یا اینکه می توانید هیرویی انتخاب کنید که با هیرو های هم تیمی بتوانید ترکیبی خوب را اجرا کنید برای مثال تیم شما که دیدند شما Bloodseeker انتخاب کرده اید می توانند با هیرو هایی مانند Invoker و Ancient Apparition یک ترکیب قدرتمند بسازند .
زمانی که شما دارید هیروی خود را برای بازی انتخاب می کنید باید به چند نکته توجه کنید:
– اگر می خواهید که در هر Role بازی کنید اول از همه آن را مشخص کنید . برای مثال بگویید که می خواهید Mid بروید و یا Carry و یا حتی ساپرت می خواهید بازی کنید .
– هیچ وقت اول از همه و به سرعت Hard Carry انتخاب نکنید حریف شما قطعا به صورت جدی هیروی ضد شما راانتخاب خواهد کرد و شما را ضعیف می کند .
– هیرو های ساپرت نباید آخر از همه انتخاب شوند زیرا باید کری شما آخر از همه انتخاب شود تا هیروی ضد آن پیک نشود .
اگر کسی شما را نادیده گرفت و هیروی کری solo و یا Jungler دیگری پیک کرد باید چه کرد ؟ خب قبلا هم گفتم در بازی ممکن شما با افرادی احمق رو به رو شوید . ببینید که این دو هیرویی که متناقض هستند با هم می توانند تطبیق پذیر باشند و ببینید می توانید با هم کنار بیایید .
مثال : شما می گویید که می خواهید به جنگل بروید با هیروی Ursa و آن را انتخاب می کنید سپس هم تیمی شما Random می زند و هیروی Chen انتخاب می شود . Ursa هیرویی نیست که از همان اول نیاز به جنگل رفتن داشته باشد اما Chen هیرویی است که نیاز به جنگل دارد تا بتواند تاثیر گذار باشد پس باید چیکار کنیم ؟
راه حل : Chen به جنگل می رود و Ursa هم به Safe lane


بهتر است Ward بکاری
در بازی Rank شما هیچ وقت نمی توانید بازی را ببرید وقتی کسی را در تیم ندارید که Suuport آیتم بخرد . Animal Courier وObserver Ward حداقل چیز هایی است که باید در ابتدای بازی خریده شوند . می دانم که من اینجا خیلی واضح این چیز ها را اظهار می کنم اما شما نمی دانید چقدر دیوانه کننده است که من بازی های بسیار زیادی کرده ام که حتی چنین چیزی و یا قوانین ساده ی بازی برای برد هم انجام نشده است .
علاوه بر این اگر تیم حریف هیروی نامرئی ( Invisible ) دارند شما باید Map را با Sentry ward پر کنید ! این وظیفه ی هر هیرویی است که آیتم هایی را بخرند مانند Dust of Appearance و یا Gem of True Sight که با اینها بتوانند بر ضد هیروی نامرئی حریف عمل کنند .
اگر ساپرت شما Ward ها را نمی خرد و به شما بهانه هایی بدرد نخور مانند ‘ من در حال Farm کردن برای خرید آیتم Mekansm هستم ‘ و یا ‘ الان دقیقه 5 بازی است و من 4 بار مرده ام ‘ می دهد ، شما باید خودتان دست به کار شوید و Ward ها را بخرید درست است که شما Farm کردن را از دست می دهید اما بازی را نمی بازید .

برتری در اوایل بازی بسیار حیاتی است 
حقیقت بامزه : مردم بسیار آسان تسلیم می شوند . من مطمئنم بازی های زیادی کردم که پس از شکست خوردن در درگیری اول و یا بد بازی کردن یکی از افراد تیم سریعا یکی از افراد تیم در All Chat می گوید ‘ Gg ff pls ‘ و دست از تلاش بر میدارد و دیگر خوب بازی نمی کند .
این چیزی است که شما می توانید در بازی های Rank در آن سرمایه گذاری کنید . شما با بازیکنان Solo دیگر در بازی می روید و در جلوی آنها بازی می کنید ، اگر شما شروع خوبی داشته باشید و تیم حریف در اول بازی بد بازی کند قطعا آنها باور خواهند کرد که کل تیم شان تازه وارد هست .
اینها چندین چیز هستند که شما می توانید با انجام دادن این ها از برتری در اول بازی اطمینان حاصل کنید :
– هیرو هایی انتخاب کنید که تاثیر زیادی در بازی دارند هنگامی که Level 6 و یا کمتر هستند .
– اطمینان حاصل کنید که بازیکن Mid شما کنترل بر روی Rune ها دارد و یا اینکه کنترل بر روی Gank لاین Mid دارد .
– همیشه بگویید هیروی حریف در لاین شما نیست ( Missing ) و یا حتی اگر جایی دیدید که احتمال Gank شدن هست حتما به هم تیمی هایتان بگویید .
– همیشه از آیتم TP یا( Town Portal Scroll ) استفاده کنید تا بتوانید هم تیمی هایتان را که در حال Gank شدن هستند را نجات بدهید .
– از آیتم Smoke of Deceit تا بتوانید هیروی جنگل تیم حریف را قبل از دقیقه 6 Gank کنید .

مقاومت کنید نا امید نشوید 
این آموزش در زمان مسابقات TI4 نوشته شد ، هنگامی که تیم تان با انتخاب هیرو های اول بازی قدرتمند می توانست به راحتی با یک Push قدرتمند و متوقف نشدنی بازی را راحت ببرد .
این اتفاق دیگر نیافتاد تیمی که در XP و Gold از تیم حریف خودش جلو است می تواند این مزیت را به سرعت از دست بدهد . برگشت به بازی ( Comeback ) چیزی بسیار معمولی است و درصد اتفاق افتادن آن زیاد است . اولین چیزی که نیاز است بدانید این است که تیم شما می تواند حتی در سخت ترین موقعیت ها به بازی برگردد و بتواند شرایط را به نفع خودش کند دقیقا شرایط می تواند برعکس شود یعنی شما می توانید بازی 100 درصد برده را ببازید پس همیشه باید مراقب باشید .
برای اینکه چنین اتفاقی نیافتد و شما بتوانید بازی را که جلو هستید ببرید باید چند اصل مهم را به خاطر داشته باشید یکی اینکه امید خود را از دست ندهید و ( Throw ) نکنید دومین اصل هم پیروی از چند آموزش که در زیر توضیح می دهم استفاده کنید . این آموزش ها برای دو موقعیت در بازی است 1- هنگامی که دارید بازی را می برید 2- هنگامی که دارید بازی را می بازید

1- هنگام برد
– با هدف بازی کنید . در زود ترین زمان ممکن تاور ها و Barrack ها را نابود کنید زیرا شما همیشه در بازی برتری نخواهید داشت اما اگر ساختمان های حریف را بزنید برای همیشه از بین خواهند رفت .
– همیشه هیروی آخر بازی خود را چک کنید و ببنید چه پتانسیلی برای آخر بازی دارند برای مثال اگر شما هیروی Slark دارید و اگر تیم حریف Spectre دارند باید هر چه سریع تر بازی را تمام کنید تا قبل از اینکه Spectre بتواند به خوبی Farm کند .
– به Ward کاشتن خود ادامه بدهید و این کار را تهاجمی انجام بدهید برای مثال در جنگل تیم حریف Ward بکارید .
– اگر با هیروی نامرئی رو در رو هستید می توانید با خرید Gem of True Sight بر ضد این هیرو ها عمل کنید و یا اینکه تا جایی که می توانید Gem بخرید و انها را در Base خود بگذارید و هنگامی که یک Gem از دست رفت از Gem که خریداری کرده بودید استفاده کنید .
– اگر به عنوان هیروی ساپرت بازی می کنید یادتان نرود که همیشه آیتم های ساپرت را خریداری کنید .
– همیشه خارج از Base حریف نمانید شما می توانید به جای این کار Roshan را بکشید و یا جنگل تیم حریف را بزنید .

2- هنگام باختن
– اول از همه این را زود متوجه بشوید این خیلی دیر است هنگامی که که تیم شما 20 – 0 عقب است .
– اگر شما در لاین خود پیروز هستید لاین های دیگر را Gank کنید.
– اگر شما لاین خود را دارید می بازید درخواست Gank کنید . اگر نمی توانید در لاین خود Farm کنید این هم باختن لاین حساب می شود .
– در جنگل خود Observer Ward بکارید تا بتوانید به صورت کاملا امن در جنگل Farm کنید .
– اگر در هیچ لاینی پیروز نبود تیم تان در این صورت 4 نفره به Gank بروید تا فضا برای Carry تیم ایجاد شود .
– اگر مشکل تیم تان یک هیروی خاص در تیم حریف است با اسپل هایی مانند Silence و Stun و با اسپل های ضربه بالا آن هیرو را بکشید و یا اینکه آن را 5v1 به تنهایی Gank کنید .
– اگر هیروی آخر بازی ندارید در همان ابتدای بازی 5v5 درگیری کنید .
– 5 نفره Smoke بزنید و به جنگل تیم حریف بروید و هیرو های حریف را Gank کنید .

مرحله ششم : کار هایی که می توانید خارج از دوتا انجام دهید 
اینها لیستی از کار هایی هستند که می توانید انجام دهید ( که فعالانه دوتا بازی کردن نیستند ) که به شما کمک می کند که MMR خود را بالا بیاورید .

آیا شرایط بدن شما برای بازی رنک در شرایط مناسبی است ؟
بودن در شرایط نامناسب هنگامی که می خواهید بازی رنک انجام بدهید فقط سبب باخت شما می شود و باعث می شود که از سبک بازی خودتان بیرون بیایید . چند مثال در این مورد : – احساس خستگی و یا خواب آلودگی ( این حالات تاثیر جدی و قوی منفی بر روی عکس العمل شما در بازی دارد . ) – عصبانی بودن و یا استرس داشتن به هر دلیلی ( مخصوصا زمانی که عصبانیت شما به دلیل باخت در بازی قبلی تان است . )
باید همیشه قبل از اینکه وارد یک بازی میشوید وضعیت خود را چک کنید که آماده هستید یا نه زیرا شما قرار است تقریبا نزدیک به 40 دقیقه از وقت خود را رو به روی کامپیوتر صرف کنید . شما کور کورانه گزینه ی ‘ Find Match ‘ را انتخاب نمی کنید قبل از اینکه به صورت آگاهانه انتخاب کنید که برای بازی کردن آماده اید و یا مهم تر از آن که برای بردن آماده اید ؟

نگاه کردن دوباره به بازی هایی که باختید .
اولین قدم برای اینکه بخواهید با اشتباهات خود رو به رو شوید این است که بفهمید چه چیزی را اشتباه انجام داده اید . اکثر بازی هایی که من بازی کردم معمولا نقطه عطف خاصی وجود دارد که نتیجه ی بازی را تعیین می کند . ( این نقطه عطف را می توانید در آمار های بازی پیدا کنید . )
دیدن چند باره ی یک درگیری تیمی که شما در آن شکست خوردید می تواند به شما کمک کند که بفهمید چه اشتباهاتی را شما و تیمتان مرتکب شدید و چه چیز هایی خوب پیش نرفت و اینکه این ها چگونه اتفاق افتادند . اگر شما به خاطر اشتباه خودتان خود را سرزنش کنید ، شما موفق شدید زیرا دیگر آن اشتباه را انجام نخواهید داد .
دیدن بازی های خودتان همچنین می تواند به شما کمک کند که ببینید که هیرو ها چه موقعیتی در درگیری ها داشته اند و یا سبک بازی کردن و یا آیتم خریدن آنها چگونه بوده است و به این ترتیب شما می توانید از حرکات و سبک بازی آنها در بازی های بعد جلوی دشمنان خودتان استفاده کنید .
دیدن بازی هایی که در آن پیروز می شوید هم می تواند به شما کمک شایانی بکند . اگر شما یکی از هم تیمی هایتان را دیدید که با یک هیرو بسیار خوب بازی می کند شما می توانید خودتان آن هیرو را امتحان کنید . شما هم می توانید از سبک بازی یار خود استفاده کنید تا به بهترین شکل هیروی مد نظر خود را بازی کنید .


دیدن بازی های بازیکنان حرفه ای
بعد از این شما اشتباهات خود را متوجه شدید و فهمیدید کجا و چگونه مرتکب اشتباه شدید و توانستید آنها را درست کنید MMR شما پیشرفت خواهد کرد ، اما بسیار کم . برای اینکه بخواهید MMR تان را پیشرفت بدهید شما باید به صورت مداوم از حریف خود بهتر بازی کنید ، اما تا زمانی که آنها مهارتی شبیه به شما دارند چنین اتفاقی نخواهد افتاد . سوال این جاست که چگونه می توان MMR خود را بالا آورد؟؟
پاسخ این است که شما باید بازی های MMR بالا را ببینید . اگر شما می خواهید هیروی خاصی را یاد بگیرید دیدن بازی شخص دیگری که با آن هیرو بازی می کند می تواند به شما یک دید منحصر به فرد از ان هیرو بدهد و همچنین می تواند به شما کمک کند تا تمام قابلیت های یک هیرو را بشناسید .
همچنین شما می توانید تمامی ترفند ها با آن هیرو را یاد بگیرید و می توانید از این ترفند مقابل حریف تان در بازی خود استفاده کنید . در بازی های MMR بالا همچنین می توانید متوجه بشید که سبک بازی که قرار است در آینده مد شود چیست .

دیدن بازی های حرفه ای
دیدن چندین بازی حرفه ای در Twitch.tv کمک بسیاری به شما می کند که تبدیل به یک بازیکن بهتر شوید . موقعی که من شروع به دیدن بازی های حرفه ای کردم ( کمی قبل از مسابقات TI3 من شروع به دیدن این نوع بازی ها کردم ) متوجه شدم که گزارشگر های این بازی ها نکاتی را ذکر می کنند که من حتی قبلا آنها را نشنیده بودم . برای مثال : ترکیب هیرو ها که تیمی قدرتمند می سازند و یا Ward کاشتن در نقاط مختلف Map بسته به نوع بازی.
* توجه کنید !! : اینکه یک بازیکن حرفه ای با یک سبک غیر معمول با یک هیرو بازی را برده است دلیل بر این نمی شود که شما حتما به سرعت می توانید با آن سبک بازی پیروز شوید همیشه به یاد داشته باشید مراحل رسیدن به بازی رنکد :

1- بازی کردن با Co-op bot یا Offline
2- بازی کردن معمولی و یا Normal
3- بازی کردن Rank
حتما خواندن چنین مطالبی در این سایت و یا سایت های دیگر به شما کمک می کند که در مورد هیرو ها نکاتی را بیاموزید و بتوانید توانایی های خودتان را تقویت کنید . داشتن اطلاعات عمومی در مورد یک هیرو و Ability های ( اسپل های یک هیرو ) و همچنین دانستن سبک بازی و آیتم خریدن به شما راه هایی را نشان می دهد که می توانید هیروی مقابل خودتان را ضعیف کنید.

یک دیدگاه

  1. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما . اول از همه می خواستم تشکر کنم بابت این سه مقاله و یک خواهشی بکنم اونم اینکه اگه میشه بیشتر توضیحات تخصصی رول ها رو داخل بازی بنویسن مثلا طریقه ی وارد کاری ساپ با توجه به روند بازی (که تو این مقاله گفتین) یا روش مید بازی کردن و اسپلیت کردن و غیره
    بازم خیلی ممنون بابت مقاله های خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید